DCA bot — klasičan take-profit naspram trailing izlaza (2026-10-07)

↑ Nazad

Pitanje: da li je bolje da DCA bot ne prodaje čim dođe do cilja (npr. +3%), nego da posle cilja čeka i prati vrh ("trailing"), a da cilj ostane pod ispod kojeg ne prodajemo?

TL;DR

  1. Trailing izlaz pomaže, ali malo. Na istom minimalnom cilju trailing tuče klasičan TP za +3.3% ukupno (za ~6–8 godina) kod cilja 3%, i u 65% kombinacija. Kod cilja 5% razlika je +0.9%, što je bacanje novčića (52%).
  2. Većinu dobitka donosi viši cilj, ne mehanizam praćenja vrha. Trailing sa minimumom 5% je u proseku +10–12% bolji od klasičnog TP 3%, ali običan TP 8% daje isto (+13.9%).
  3. Nema pobednika koji drži kroz vreme. Varijanta koja je bila najbolja u 2018–2022 je u 2023–2026 bila među poslednjih 5 od 41 u 23 od 24 kombinacije. Visoki ciljevi i trailing su dobri u trendu (2021), a niski ciljevi u tržištu koje ide u stranu (2023–26). To je zavisnost od režima tržišta, ne pravilo.
  4. Svaki DCA gubi od prostog držanja, i to ubedljivo. Korpa K5 od 2018: držanje x13.2, BTC x8.1, najbolji DCA x3.78. U BTC-u DCA završava sa 30–60% BTC-a koji bi imao da si ga samo držao.
  5. Pravi rizik DCA-a nije izlaz nego zaglavljen deal. Na kraju perioda svih 19 botova u K19 ima otvoren deal, većina altova u minusu −70% do −99% (ADA −87%, ATOM −94%, DOT −97%, FIL −99%). Kupljeni su na vrhu 2021. Bot je u dealu 99% vremena.
  6. Na nasumičnim altovima (svi USDT parovi ikada, sa delistovanim) gust DCA (P1) uništi pola novčića (50% završi ispod polovine uloga). Dubok DCA (P3) preživi najbolje, ali je medijana samo x1.10 za ceo vek novčića. Trailing tamo ne pomaže: tp3 je medijalno najbolji.

Preporuka: ako želiš DCA bota, ide samo na velike novčiće (BTC/ETH/BNB…), sa izlazom "min. 5% + trailing (vraća najviše 30–50% dobiti)" ili jednostavno TP 5–8%. Razlika između ta dva je u granicama šuma. Važnije je koji novčić i koliko dubok preset nego kako izlaziš. Kao zamena za držanje BTC-a ili za T16/T14 ne vredi.

Šta je testirano

Ulaz (isti za sve): bazni nalog + safety orderi (SO) na padu od cene baznog naloga, fiksne veličine (kao 3Commas), bez poluge. Kapital bota = bazni + svi SO.

PresetOpis
P1 gust5 SO na svakih 1% (pokriva pad 5%), svi nalozi iste veličine
P2 standard5 SO, prvi na −2%, razmak ×1.5, količina ×1.5 (pokriva ~26%) — 3Commas standard
P3 dubok8 SO, prvi na −2.5%, razmak ×1.25, količina ×1.4 (pokriva ~50%)

Filter za otvaranje novog deala: asap (odmah, klasičan DCA) · sma50 (BTC iznad SMA50 1d) · copilot (Copilot V2.7 BTC 4h u poziciji) · rsi30 (RSI14 novčića na 1h < 30).

Izlazi (41):

FamilijaPraviloVarijante
klasičan TPlimit prodaja na prosek +X% (fitilj je dovoljan)1.5 / 3 / 5 / 8 / 12%
trailing fiksniposle min. cilja izlaz kad close padne d% ispod vrhad = 1/2/3/5%
trailing udeo dobitivraća najviše g od postignute dobiti (vrh 15%, g=0.3 → 10.5%)g = 0.2/0.3/0.4/0.5
trailing ATRizlaz kad close < vrh − m×ATR(14) tog novčićam = 2/4/6
trailing hibridšire od (udeo koji se steže 50%→20%) i 3×ATR—

Svaki trailing radi sa minimumom 2%, 3% i 5%. Minimum je stop nalog (fitilj ga okida), a trailing se gleda na zatvaranju 1h sveće, da novčić "diše".

Troškovi: 0.1% provizija po strani, trailing/stop izlaz još 0.05% proklizavanja. Podaci: Binance 1h sveće, lokalni keš, do 2026-10-01.

Obim: 11.808 simulacija na 1h (K5 = BTC/ETH/BNB/XRP/ADA od 2018-05-04; K19 = K5 + SOL, DOGE, LTC, LINK, DOT, AVAX, TRX, ATOM, NEAR, ETC, BCH, UNI, FIL, AAVE od 2020-11-01) + 143.664 simulacije na 1d nad 584 USDT para ikada (uključujući delistovane, uz prag likvidnosti: medijana dnevnog prometa ≥ 5M USDT za ulaz).

Rezultati — portfolio (jednak kapital po novčiću)

Klasičan TP vs najbolji trailing, po presetu i filteru

x = koliko puta je kapital uvećan na kraju; pad = najveći pad od vrha u USD.

KorpaPresetFiltertp3Najbolji klasičan TPNajbolji trailingTrailing > tp3
K5P1asapx2.37 (−70%)tp12 x2.80pct0.5_min5 x3.71 (−73%)86%
K5P1sma50x2.66 (−72%)tp12 x2.94pct0.5_min5 x3.78 (−73%)89%
K5P2asapx3.01 (−54%)tp3 x3.01atr2_min3 x2.85 (−68%)0%
K5P2sma50x2.72 (−50%)tp8 x2.80fix1_min3 x2.61 (−70%)0%
K5P3asapx2.64 (−37%)tp8 x3.01fix2_min5 x2.99 (−42%)64%
K19P1asapx2.63 (−18%)tp12 x3.13pct0.5_min5 x3.41 (−25%)100%
K19P1sma50x2.79 (−18%)tp12 x3.22pct0.5_min5 x3.56 (−20%)100%
K19P2asapx2.45 (−22%)tp8 x2.67hib_min2 x2.53 (−23%)31%
K19P2sma50x2.47 (−24%)tp8 x2.92pct0.3_min5 x2.73 (−22%)42%
K19P3asapx2.35 (−23%)tp8 x2.48fix2_min5 x2.49 (−23%)25%

copilot i rsi30 su u proseku lošiji od asap/sma50 (manje dealova, isti zaglavljeni dealovi). Kompletna tabela je u 2026-10-07_dca_trailing/summary.json i u CSV-ovima.

Držanje za poređenje: K5 korpa x13.16 / BTC x8.08 · K19 korpa x9.32 / BTC x5.70.

Izlazi rangirani (medijana preko 24 kombinacije korpa × preset × filter)

IzlazMedijana xvs tp3Tuče tp3Tuče tp3 2018/20–22Tuče tp3 2023–26Prosek po dealuTrajanje deala
tp82.67+13.9%88%92%29%7.8%18 d
atr2_min52.51+11.6%79%83%38%6.3%13 d
tp122.67+11.7%83%96%13%11.8%30 d
fix5_min52.47+11.3%83%83%54%6.3%14 d
pct0.3_min52.48+10.7%83%83%33%6.4%14 d
tp52.46+7.1%83%75%42%4.8%10 d
fix1_min32.42+5.0%79%71%67%3.9%8 d
pct0.3_min32.37+2.9%63%63%54%4.0%8 d
tp32.29————2.8%5 d
fix2_min22.25−2.0%29%25%67%2.8%5 d
tp1.52.12−10.7%13%13%67%1.3%2 d

Trailing naspram klasičnog TP-a na istom cilju: min 3% → medijana +3.3% (pobeđuje u 65%), min 5% → +0.9% (52%). Po familijama kod min 3%: fiksni +4.0%, udeo +3.2%, ATR +2.8%, hibrid +2.5%.

Po novčiću (K19): udeo trailing varijanti koje tuku tp3

Trailing najviše pomaže kod novčića sa jakim trendovima: DOGE 76%, SOL 74%, NEAR 73%, AAVE 72%. Na mirnijim i opadajućim novčićima odmaže: ETH 36%, LTC 28%, AVAX 41%, LINK 43%.

Rezultati — svi USDT parovi ikada (1d, sa delistovanim)

Medijana po novčiću za ceo period trgovanja (samo novčići sa bar jednim dealom):

PresetFilterIzlazNovčićaMedijana xGubiIzgubi > 50%
P3asaptp35461.1022%17%
P3sma50tp35191.0917%14%
P3asaptp85411.0937%23%
P3sma50pct0.4_min35001.0732%24%
P2asaptp35411.0246%30%
P1asaptp35310.5070%50%

Na nasumičnim altovima viši cilj i trailing povećavaju udeo novčića u gubitku (37% naprema 22%), jer duže drže poziciju u novčićima koji umiru.

Zašto je ovako (tumačenje)

Šta bi imalo smisla dalje (ako se nastavlja)

  1. Stop za zaglavljeni deal, a ne bolji izlaz: npr. zatvori deal kad BTC padne ispod SMA200 ili posle N dana u minusu. To je jedini deo koji napada glavni gubitak.
  2. Ako se pusti na demo: K5/K19 P1 ili P3 + sma50 + pct0.3–0.5_min5 kao senka pored T16/T14, uz očekivanje da će zaostajati za držanjem u rastu, a da zarađuje u tržištu koje ide u stranu.

Fajlovi

Reprodukcija

py -3.13 tools/analysis/dca_trailing_backtest.py --out-dir reports/analysis/2026-10-07_dca_trailing --workers 44
py -3.13 tools/analysis/dca_trailing_report.py --dir reports/analysis/2026-10-07_dca_trailing
py -3.13 tools/analysis/dca_trailing_excel.py --dir reports/analysis/2026-10-07_dca_trailing

Trajanje: ~3.5 min na 44 jezgra (1h deo 96 s, 1d deo ~2 min).

Ispravka 2026-10-07: prva verzija je imala bag u sabiranju portfolija (nesortiran indeks dana posle spajanja novčića, pa je „poslednja” vrednost ponekad bila iz maja 2026). Brojevi korpi su se pomerili za 1–2%, zaključci nisu.

Izvor: 21_2026-10-07_dca_trailing.md